Je možné zhotoviť most na sklenenom vlákne v mojom prípade?

Zodpovedané
24. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Chýba mi horná päťka na obidvoch stranách. Na jednej strane však na štvorke a zube číslo 6 sú ošetrené koreňové kanáliky. Tieto zuby sú tzv. mŕtve zuby.

Je možné aj v tomto prípade zhotoviť mostík na sklenenom vlákne?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na vašu otázku nemožno bez vyšetrenia odpovedať, pretože záleží od stavu daných zubov, ich postavenia, rozsahu výplní, stupňa kývavosti a tak ďalej.

V zásade by som však u vás odporúčala zhotovenie klasického kovokeramického mostíka, ktorého korunky by mŕtve pilierové zuby opláštili a tým spevnili. Zub bez cievneho zásobenia, teda bez vnútornej výživy, sa časom stáva krehkým a zvyšuje sa riziko jeho praskania a lámania.

Takýto zub je vhodné po dôkladnom endododntickom ošetrení opláštiť korunkou, nakoľko výplne sa z neho môžu časom uvoľniť alebo vydroliť.

Ak máte na druhej strane živé zuby susediace s medzerou po vytiahnutej 5ke, tieto by mohli byť vhodné pre zhotovenie mostíku na sklenenom vlákne.

Odporúčam objednať sa k zubnému lekárovi, ktorý zhotovuje tento typ mostíkov a postupovať na základe jeho odporúčaní po posúdení stavu vášho chrupu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská