Je možné zachrániť prasknutý koreň zuba?

Zodpovedané
28. okt 2019

Dobrý deň,

mám mŕtvy okorunkovaný zub a pri RTG mi bol zistený zápal pod koreňom. Bolesť však necítim. Zubárka mi povedala, že môže ísť o prasknutý koreň zuba a ten bude musieť von. Ja však o zub nechcem prísť.

Sú aj iné možnosti ako ho zachrániť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je na röntgenovej snímke pozorovatelná línia lomu koreňa, zubný lekár vie podľa jej smeru a rozsahu určiť, či má zub šancu na záchranu.

Ak nie je lomná línia viditeľná, je to len domnenka, alternatíva, s ktorou možno rátať, ale tiež to tak nemusí vo vašom prípade byť. Pokiaľ na zube necítite zmeny citlivosti pri zahryznutí alebo poklope, skôr by som sa zamerala na oblasť koreňového hrotu, kde zápal pretrváva.

Podľa röntgenovej snímky sa dá zistiť, že je koreňový kanálik zaplnený v celom rozsahu až po hrot. Ak by to tak nebolo, je potrebné opätovné ošetrenie koreňového kanálika, takzvaná reendodoncia = vybratie starej výplne, prečistenie a rozšírenie až po hrot koreňa a opätovné zaplnenie.

Ak by ale snímka ukázala vyhovujúci stav predošlého ošetrenia, zvážila by som chirurgický zásah na odstránenie infikovaného okolia koreňového hrotu, nazýva sa to resekcia koreňového hrotu.

Stomatochirurg odklopí sliznicu, navŕta kosť a dostane sa až ku hrotu koreňa, ktorý odreže.

Zároveň ošetrí aj infikované okolie a prístup opäť uzavrie. Takýto zákrok síce skráti o kúsok koreň, ale zápal odstráni úplne.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská