Je možné vyrovnanie zubov v dospelosti?

Zodpovedané
23. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom riešenia krivých zubov v dospelosti. Strojčeky vídavam vždy len u detí a dorastu.

Je možné vyrovnať krivé zuby dospelému človeku?

Zuby tak prirodzene narástli a chcel by ich dať vyrovnať.

Je to možné?

Zubár mi povedal, že to neodporúča.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

o možnostiach posunu zubov čeľustným aparátom (alebo laicky zubným strojčekom), ako aj o rôznych typoch zubných strojčekov pre dospelých, sa vždy treba poradiť so špecialistom - čeľustným ortopédom.

Ten posúdi celkový stav vašich zubov, na základe röntgenovej snímky zhodnotí výšku alveolárnej kosti (v ktorej lôžkach sú zuby uchytené) a prihliadne na zdravie ďasien (zápaly ďasien, parodontitída).

Základné vyšetrenie stavu zubov a ďasien vám vie spraviť aj váš zubný lekár a na ich základe vám liečbu u čeľustného ortopéda vie odporučiť, alebo naopak neodporučiť - tu sa treba so zubným lekárom pozhovárať o tom, ktoré konkrétne kroky môžete vy spraviť preto, aby bola v budúcnosti ortodontická liečba u vás možná.

Horná veková hranica pre ortodontickú liečbu nie je daná, treba si však uvedomiť, že čím je pacient starší, tým pomalšie posun zubov prebieha.

Ak sa pre ortodontickú liečbu rozhodnete, buďte trpezlivá, požadovaný výsledok sa časom dostaví. Poisťovňa vám po dosiahnutí 18. roku života už finančne neprispeje, treba si preto zvážiť aj tento aspekt.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská