Je bezpečné ošetrenie koreňového kanálika v tehotenstve?

Zodpovedané
31. júl 2019

Dobrý deň,

už dlhšie ma bolí horná stolička a aj spodná stolička vľavo. Keď pijem studené, alebo jem, cítim veľkú bolesť.

Zubár kaz nevidí Som tehotná, takže ísť na RTG nemôžem.

Elmex sensitive pasta nepomohla. Zubár skúšal vŕtať a dostala som provizórnu plombu. Vtedy som dostala veľké bolesti a musela som si dať aj tabletku. Bolesť je veľká pri pití a aj na vzduchu. Na dotyk ma zub nebolí.

Zubár mi chce ošetriť koreňový kanálik.

Je to bezpečné počas tehotenstva?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,
v druhom trimestri tehotenstva je endodoncia jedným zo zákrokov, ktoré môžete bez váhania podstúpiť. V prvom a treťom trimestri sa odporúča len ak je neodkladná, teda v prípade silných bolestí. Laicky povedané, je pre vás lepšie podstúpiť ošetrenia koreňových kanálikov, akokoľvek nepríjemné to pre vás v tomto období môže byť, než znášať bolesť a s ňou spojený stres pre váš organizmus, ako aj vyvíjajúce sa dieťa. Pri umŕtvení zubu vám zubný lekár podá injekčnú anestéziu, ktorá sa v tehotenstve smie podať, ošetrenie preto nebudete cítiť. Rozdiel oproti ošetreniu "mimo tehotenstva" bude v tom, že vám nemôže zhotoviť röntgenové snímky, preto je opracovanie a plnenie koreňových kanálikov náročnejšie. Záleží samozrejme o aký zub ide a v ktorom trimestri ste. Ak ide o stoličku a ste už v treťom trimestri, volila by som možnosť otvorenia dreňovej dutiny, spriechodnenia kanálikov a opakovaného vkladania dezinfekčnej vložky až do pôrodu, po ktorom sa zub uzavrie s použitím kontrolných röntgenov, prípadne za pomoci dentálneho mikroskopu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská