Je aplikácia fluóru bezpečná?

Zodpovedané
25. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom fluorizácie zubov. Dentálna hygienička používa fluoridový lak Lunos s obsahom 22600 ppm fluoridu. Lak mi naniesla na zuby. Zuby boli lepkavé. Na niektorých miestach, kde bolo naneseného viac laku sa vytvorili zlepence.

4 hodiny po nanesení sa zuby nemajú umývať a nemá sa jesť nič tvrdé. Za tento čas, 4 hodiny, sa mi všetky tie vytvorené zlepence z fluoridového laku samovoľne uvoľnili zo zubov a prehltla som ich. Potom už nebolo treba ich ani umývať.

Je táto aplikácia fluóru bezpečná?

Je vhodná (podľa vášho názoru) aj pre deti školského veku?

Na jednej strane fluór zuby chráni, na strane druhej je škodlivý. Aplikácia je vraj odporúčaná 1x za rok.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

lunos fluoridačný lak s obsahom 22 600 ppm fluoridu sodného sa má používať na liečbu a ochranu hypersenzitívnych zubov (ktoré citlivo reagujú na studenú vodu, vzduch, alebo pri mechanickom čistení zubnou kefkou) a na upchatie dentálnych tubulov (otvory a chodbičky v zubovine) pri ošetrení zubov vŕtaním a na citlivých odhalených povrchoch zubných koreňov.

Pokiaľ nemáte niektorý z vyššie popisovaných stavov, bol by u vás po absolvovaní dentálnej hygieny vhodnejší fluoridačný gél o obsahom približne 12 500 ppm fluoridu sodného. Za predpokladu, že bolo použitie fluoridačného laku u vás správne indikované a aplikované, nemusíte sa obávať, že by vám uškodilo.

Fluorid sodný nie je to isté čo fluór (toxický plyn), rovnako ako chlorid sodný = kuchynská soľ, nie je to isté čo chlór (tiež toxický plyn, použitý napr. počas 1.svetovej vojny). Lunos lak je podľa popisu výrobcu po zaschnutí lepkavý a musí sa nanášať v tenkej vrstve (hrubá zakrátko odpadáva a nemá tak dostatočný liečivý účinok).

Pri použití vo veľkom rozsahu sa môže následkom prehltnutia u pacientov s precitlivenosťou tráviaceho traktu objaviť nevoľnosť. Lunos lak sa nemá používať, ak má pacient zápal ďasien alebo sliznice ústnej dutiny. Môže sa používať u detí s mliečnym alebo zmiešaným chrupom, ale len na liečbu vyššie popísaných problémov.

Na fluoridáciu skloviny z hľadiska prevencie vzniku zubného kazu u detí sa používajú prostriedky s oveľa nižšou koncentráciou fluoridu sodného.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská