Dajú sa biele fľaky na zuboch zmineralizovať?

Zodpovedané
30. nov 2019

Dobrý deň,

dcéra má 7 rokov a práve jej začali vychádzať trvalé predné zuby - jednotky. Hneď som si všimla, že má na nich biele fľaky. Pasty používame od začiatku prírodné, bez fluoridov. Napr. Urtekram alebo Lavera. Ústne vody začala používať ako 6 ročná, tie ale obsahujú fluoridy.

Ktoré pasty a ústne vody sú prospešnejšie pri takýchto zúbkoch?

Dajú sa nejako fľaky zminimalizovať?

Čím to môže byť spôsobené?

Zuby umýva pravidelne, dôkladne, staráme sa od prvého zúbka. S mliečnymi sme nemali žiadne problémy.

Ďakujem

Dobrý deň,

biele škvrny v zubnej sklovine vznikajú zmenou uloženia minerálov, z ktorých sa zubná sklovina skladá. K takejto zmene môže dochádzať počas vývoja zubného zárodku napríklad pri užívaní antibiotík, pri horúčkovitých stavoch, následkom úradu (dotykom koreňa mliečneho zubu pri páde), alebo pri prehĺtaní zubných pást alebo ústnych vôd s vyšším obsahom fluoridov, ako je v danom veku doporučené.

Niektoré biele škvrny sú výsledkom poruchy mineralizácie skloviny, pričom je sklovina oslabená a vyžaduje cielenú remineralizáciu a ochranu.

Odporúčam zobrať dcérku k zubnému lekárovi, aby ju vyšetril a určil možnú príčinu, na základe ktorej stanoví, ako ďalej postupovať.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská