Dá sa z OPG snímku zistiť paradentóza?

Zodpovedané
31. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom OPG snímku.

Dá sa z OPG snímku zistiť paradentóza?

Je možné na snímku vidieť, že sa kývu zuby?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, zubný lekár špecializujúci sa na parodontológiu vie na základe analýzy OPG snímky určiť typ a rozsah vášho ochorenia závesného aparátu zubov v oboch čeľustiach, stanoviť výšku alveolárnej kosti a priebeh jej výšky v celom rozsahu čeľustí, ale aj odhadnúť prognózu (životnosť a možnosť využitia) zubov.

Samozrejme, na správne určenie diagnózy a následné stanovenie plánu liečby, je dôležité komplexné vyšetrenie pacienta v zubolekárskom kresle, aby zubný lekár poznal aj váš klinický obraz, teda prejav ochorenia vo vašich ústach, do čoho spadá aj posúdenie stupňa kývavosti zubov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská