Dá sa mliečny chrup nalakovať?

Zodpovedané
29. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom ochrany mliečnych zubov.

Je pravda, že sa mliečny chrup dá nalakovať, aby sa ochránil pred zubným kazom?

Dá sa zub mineralizovať a pečatiť?

Ktorá metóda je najúčinnejšia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na cielenú remineralizáciu u detí používajú niektorí zubní lekári ochranný lak s vysokým obsahom fluoridu, napríklad Fluor Protector.

Zubný lekár ho malou kefôčkou nanesie na problematické miesta zubov, lak zatečie do všetkých záhybov povrchu skloviny a fluorid, ktorý prenikne do hlbších vrstiev skloviny, obmedzí stratu minerálnych látok a podporí opätovnú mineralizáciu.

Lak nesfarbuje zuby, nakoľko je priesvitný. Okrem použitia u detí je vhodný u dospelých s citlivými odhalenými krčkami, kde upcháva kanáliky a tým znižuje citlivosť na studené.

Čo sa týka pečatenia mliečnych zubov, nerobieva sa, nakoľko pečatidlo menej drží na zubnej sklovine mliečneho zubu a často odpadne.

Jamky a ryhy žuvacej plôšky mliečnych stoličiek sú tiež plytkejšie ako na trvalých zubov, preto sú lepšie čistiteľné.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská