Čo znamená biely povlak na zúbkoch dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
19. sep 2019

Dobrý deň,

syn bude mať 2 roky a na predných zúbkoch sa mu urobil akoby biely povlak hneď pri ďasne. Taký ako keby tenký prúžok. Nejde to umyť a na prvý pohľad to vyzerá ako povlak bielej farby.

O aký problém môže ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tenký matný biely prúžok tesne nad okrajom ďasna je pravdepodobne začiatočné odvápnenie skloviny, ktoré vzniká preusporiadaním sklovinných priziem v dôsledku uvolnenia minerálov. Sklovina je v tomto mieste oslabená, treba ju šetrne a detailne čistiť.

Ak nie je synček alergický na bielkoviny, odporúčam používať remineralizačný krém Tooth Mousse, ktorý udrží na povrchu zubu vyššiu koncentráciu vápnika a fosfátu, čím odvápňovanie zastaví. Prúžok nezmizne, ale nebude sa zväčšovať.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská