Čo mi pomôže na bolesť zuba po vytiahnutí nervov?

Zodpovedané
29. sep 2019

Dobrý deň,

pred tromi dňami mi boli zo zuba vytiahnuté dva nervy. Dávali mi preč amalgámovú vložku. Mala som pod ňou zápal. Zub ma stále bolí. Dali mi vložku a za mesiac mám prísť na výplň. Večer si musím dávať lieky od bolesti.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bolesť po čistení koreňových kanálikov je bežná, a to z dvoch dôvodov.

Po prvé, počas ošetrenia sa nástrojmi a chemickými výplachmi tkanivá rozdráždia (nazýva sa to aj pooperačná bolesť, bolesť následkom zákroku).

Po druhé, ak už zápal prenikom cez hroty koreňov do okolia (závestného aparátu zuba a kosti), infekcia sa bude hojiť postupne a cítiť daný zub môžete ešte dlho, hoci bolesť by nemala byť silná. V prípade silnej pulzujúcej bolesti (pocitu, akoby vám ten zub chcel explodovať), si vyškrabajte dočasnú dezinfekčnú vložku a urýchlene kontaktujte svojho zubného lekára.

Občas sa stáva, že sieť koreňových kanálikov je komplikovaná a váš zubný lekár sa nástrojmi nedostal všade tam, kde je potrebné zapálenú zubnú dreň odstrániť.

V mieste, ktoré nebolo riadne vyčistené a rozšírené, pretrváva infekcia, čo sa prejavuje pretrvávajúcou bolesťou. V takom prípade musí zubný lekár v ošetrení pokračovať skôr ako o mesiac.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská