Bude mi musieť dať zubár dolu mostík?

Zodpovedané
17. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Rok mám mostík a teraz ma začalo bolieť ďasno pod mostíkom. Nemám tam zub. Keď pijem, alebo jem niečo teplé, tak ma to bolí čoraz častejšie.

K zubárovi idem až o mesiac.

Bude mi musieť dať dole mostík, alebo mi ošetrí ďasno?

Čo s ním môžem mať?

Ďakujem

Dobrý deň,
ďasno pod medzičlenom mostíka môže byť zapálené v dôsledku hromadiaceho sa bakteriálneho povlaku, ktorý sa zachytáva zo spodnej strany medzičlena a nalieha na ďasno, čím ho dráždi. Zubný lekár vás náležite vyšetrí a zhodnotí, či tomu tak je - či je ďasno zdúrené, začervenalé, prípadne krvácajúce. Pod medzičlenom mostíka sa vám tiež mohlo zachytiť niečo z potravy, čo sliznicu zranilo. Kým čakáte na termín k svojmu zubnému lekárovi, udržiavajte dôkladnú dentálnu hygienu s použitím špeciálnej zubnej nite superfloss, ktorou sa majú mostíky čistiť a tiež odporúčam aspoň 2 týždne používať ústnu vodu s obsahom chlórhexidínu 0,12% (Corsodyl alebo PerioPlus). Je tiež možné, že reakcia na teplo nie je od sliznice, ale od niektorého z pilierových, prípadne iných zubov v oblasti, kde máte mostík. V prípade, že zubný lekár nespozoruje na sliznici žiadne zmeny, pravdepodobne vám spraví panoramatický röntgen alebo cielený vnútroústny röntgen, ktorým potvrdí/vylúči, či vám niektorý zo zubov odumrel - v dreňovej dutine a koreňovom systéme sa nahromadili baktérie, ktoré tvoria plyny a tie sa v teple rozpínajú, čím vzniká bolesť. Ak tomu tak bude, váš zubný lekár bude musieť koreňové kanáliky daného zubu ošetriť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská