Dobrý deň,
moja 7 ročná dcéra má pokazené nové trvalé stoličky, ktoré sa jej nedávno prerezali. Ide o šestky. Boli sme u zubárky a tá povedala, že sa s tým ešte nestretla.
Dolnú pravú šestku má celú dohneda a má ju úplne rozpadnutú. Ľavú má tiež žltohnedú na bokoch. Vrchné sa jej ešte celé neprerezali, ale už trčia a vidno, že sú špice žltasté.
Som zhrozená a nešťastná, lebo doktorka povedala, že dcéra pôjde na RTG. Potom sa uvidí, že ako ďaleko je v zube sklovina poškodená. Buď sa to nechá vyhniť a vytrhnú sa, alebo sa obrúsia a nechajú tak. Keď sa vytrhnú, tak sa môžu zuby poposúvať. Ešte jej budú rásť sedmičky a neskôr osmičky.
Bude mať dcérka zničený chrup už od útleho detstva?
Zatiaľ ju tie zuby nebolia. Rezáky vrchné a aj spodné má bez poškodenia skloviny. Tie nemá hnedé, narástli normálne.
Narastú jej aj pokazené sedmičky?
Zubárka povedala, že je to chyba vo vývine plodu, keď som bola tehotná. Že sa to nedalo ovplyvniť.
Za odpoveď ďakujem
Dobrý deň,
u vašej dcérky by mohlo ísť o hypomineralizáciu molárov a rezákov (takzvaný MIH), čo je systémovo podmienená porucha vývoja skloviny doteraz neznámeho pôvodu, ktorá postihuje 1 až 4 prvé stále stoličky a často (ale nie vždy) tiež horné stále rezáky.
Podľa odbornej literatúry sa táto porucha v našich končinách vyskytuje u 4 –6 % populácie a má rastúcu tendenciu. Žuvacie plôšky a/alebo hrbčeky či korunková tretina prvých stoličiek sú sfarbené do biela, žlta až hneda, často je sklovina matná. Čím je zafarbenie tmavšie, tým je sklovina poréznejšia a je väčšie riziko jej straty, je chudobná na vápnik a fosfor, čo znižuje jej mechanickú odolnosť a preto sa aj pri bežnom žuvaní odlamuje, pričom pod ňou ležiaca nechránená zubovina podlieha rýchlo kazu. Liečba spočíva najmä vo včasnej a intenzívnej fluoridácii postihnutých zubov, čo posilní sklovinu a zníži citlivosť zuba, ďalej v dôkladnej domácej dentálnej hygiene a pravidelnej kontrole u zubného lekára.
Dobré je upraviť stravu, vyhnúť sa sladkému (vznik kazu) a kyslému (vznik erózii v sklovine). Pečatenie je tiež prospešné. Pri vzniku kazov a defektov treba zuby ošetriť výplňami, pravidelne sledovať okraje výplní a z dlhodobého hľadiska zvážiť opláštenie zubov korunkami.
Pri rozsiahlych defektoch a výraznej citlivosti až bolesti je najlepšie vytiahnuť prvé stoličky (ideálny vek dieťaťa 8,5 až 9 rokov) a uzatvoriť medzery pritiahnutím druhých stoličiek po ich prerezaní zubným strojčekom. Počiatok tvorby skloviny prvých trvalých stoličiek je v období narodenia dieťaťa a tvorba končí medzi 2. a 3. rokom života dieťaťa, teda nie v čase tehotenstva. Nakoľko je pôvod danej poruchy neznámy, určite si nič nevyčítajte, nemohli ste to ovplyvniť.
Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská