Bolesť a opuch líca po plombovaní zuba. Mám ísť k lekárovi?

Zodpovedané
11. máj 2020

Dobrý deň,

doktor mi pred 5 dňami plomboval zub. Po 3 dňoch som začala cítiť bolesť a následne dnes opuch líca. Mám stŕpnutú spodnú časť líca.

Je to v poriadku?

Mám opäť navštíviť lekára?

Ďakujem

Dobrý deň,

silná bolesť, opuch, prípadne zvýšená teplota sú všetko príznaky akútneho stavu, s ktorým by ste mali navštíviť zubného lekára v čo najkratšom čase. Príčinou opuchu líca môže byť nedávno ošetrovaný zub, ale tiež môže ísť o akýkoľvek iný zub, ktorý vás odumrel. Opuch vzniká v dôsledku šírenia sa infekcie z koreňového systému zubu do kosti a ňou do mäkkých tkanív.

Príčinný zub treba určiť na základe zhotovenia röntgenovej snímky a pokúsiť sa o ošetrenie koreňových kanálikov. Otvorenie zubu do dreňovej dutiny a prečistenie jeho vnútra uľaví od bolestí, opuch postupne zmizne.

Môže byť potrebné aj predpísať antibiotiká s dobrým prestupom do kosti, ktoré vyberte celé podľa rady zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská