Aký postup je vhodný na ošetrenie veľa zubných kazov u štvorročného dieťaťa?

Zodpovedané
30. máj 2019

Dobrý deň,

prosím o radu ohľadom ošetrenia početných zubných kazov u štvorročného chlapca. Od 2,5 roka bojujeme s kazivosťou zúbkov.

Navštívili sme už viac rôznych ambulancií. Počas tohoto obdobia má syn rozvŕtanú 5-ku, ktorá sa už za rok rozpadla. Druhú má rozvŕtanú a otvorenú. Okrem toho má cca 8 ďalších kazov.

Súkromné kliniky preferujú ošetrenie v celkovej anestéze, i napriek tomu, že syn pri každej návšteve pusu otvorí a zub si dá rozvŕtať. Niekedy ho ale napne. Štandardné zubné ambulancie pre dospelých zasa anestézu nedoporučujú.

Máme čakať, kým bude syn starší a ošetrenie bude jednoduchšie?

Snažím sa nájsť spôsob ako dať postupne zúbky do poriadku aj bez anestézy.

Poradíte nám pedostomatológa?

Aký postup by ste navrhli?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vo vašom prípade určite odporúčam vyhľadať si špecialistu - pedostomatológa (detského zubného lekára), ktorý sa zameriava na liečbu výhradne len detských pacientov. Žiaľ, nie som oprávnená odporúčať vám konkrétneho zubného lekára.

Z toho, čo píšete, mi nepríde, že by mal syn nezvládnuteľný strach, úzkosť alebo neprimerane reagoval pri ošetrení, preto si nemyslím, že je potrebná sedácia pri vedomí (utlmenie dieťaťa použitím rajského plynu alebo podaním liekov) a už vôbec nie ošetrenie v narkóze, ktorá predstavuje veľkú záťaž pre telo dieťaťa, vyžaduje si interné predoperačné ošetrenie, prítomnosť anesteziológa počas zákroku a je to taktiež finančne náročný výkon.

Pri mnohopočetných a predpokladám aj hlbokých kazoch by som určite trvala na bezbolestnom ošetrení s kvalitným miestnym znecitlivením (lokálna injekčná anestézia), ktoré neodradí dieťa od ďalšej návštevy zubnej ambulancie a pomáha v budovaní dôvery v zubného lekára. Pred samotným vpichom ihly možno ďasno a sliznicu znecitlivieť sprejom alebo gélom.

Ošetrenie budete absolvovať na etapy, v každom sedení sa spravia 2-3 zúbky, pričom najdôležitejšie je ošetrenie mliečnych stoličiek. V ústach 4-ročného chlapca je dokopy 20 zúbkov, preto si myslím, že to hravo v 4 sedeniach zvládnete.

V prípade rozpadnutých zúbkov, ktoré už nemajú funkciu držania miesta pre trvalý zub, by som volila vytiahnutie zvyšku zúbka, aby sa odstránila infekcia.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská