Aký biely tvrdý výrastok nad zúbkom to má moja 6 ročná dcérka?

Zodpovedané
30. mar 2020

Dobrý deň,

dnes som mojej 6 ročnej dcére našla pri umývaní zúbkov biely tvrdý výrastok nad zúbkom, ktorý má pokazený (už len chalúpka). Naša zubárka povedala, že už sa s ním nedá nič robiť, len poriadne čistiť. Je to začervenané a to biele úplne tvrdé.

Nie je to hnisavý vačok, skôr ako keby tam mala niečo zapichnuté. Dcérku to zatiaľ nebolí.

O aký problém môže ísť a ako jej môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa priloženej fotografie by som predpokladala, že ide o fistulu (hnisavý vačok) nad odumretou mliečnou prvou stoličkou. Nakoľko váš popis tomu protirečí a zároveň tvrdíte, že belavá časť je tvrdá, ide podľa všetkého o kostné tkanivo a myslím si, že ide o hrot jedného z koreňov mliečnej stoličky, ktorý sa prerezáva cez ďasno.

Ak je daný zúbok už dlho pokazený až rozpadnutý, do jeho závesného aparátu (tkanivo, ktoré drží zub v kostnom lôžku) v oblasti hrotu koreňa prenikla koreňovým kanálikom infekcia z drene a spôsobila chronický zápal. Následkom zápalu je rozpustenie okolitej kosti a obnaženie malej časti koreňa.

Predpokladala by som aj, že tomuto stavu už v minulosti predchádzala tvorba fistuly. Pokiaľ nemá dcérka bolesti, nechajte to v súčasnej situácii (počas pandémie vírusu SARS-CoV-2) tak a iba pozorujte.

Ak by sa dostavili silné bolesti (čo nepredpokladám), kontaktujte vašu zubnú lekárku a riaďte sa jej pokynmi. Až pandémia ustúpi a ordinovanie zubných lekárov sa vráti do normálu, odporúčam zúbok vytiahnuť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská