Ako zvýšiť prevenciu proti kazivosti zubov u dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
9. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom čistenia zúbkov dvojročného syna. Zúbky čistíme trikrát denne, syn nepije sladké nápoje a ani nič kyslé.

Ako ešte môžme predchádzať kazom?

Manžel má zlé zuby, aj jeho brat a svokra.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

za dôkladné očistenie zubov 2-ročného dieťaťa zodpovedá rodič, preto hoci sa dieťa niekedy rado so zubnou kefkou pohrá a napodobňuje vás v čistení, samotné mechanické odstránenie bakteriálneho povlaku zo zúbkov musíte zabezpečiť vy.

Zubná kefka by mala mať mäkké štetinky, ak ich dieťa časom kúsaním "roztrapatí", treba ju vymeniť. Pre dokonalé očistenie žuvacích plôšok stoličiek môžete použiť aj jednozväzkovú zubnú kefku pre dospelých, dieťaťu ju však nedávajte.

Ak si dieťa nechá, môžete mu skúsiť prečistiť medzizubný priestor zubnou niťou. V tomto veku ešte nemusíte používať zubnú pastu, ak ale chcete, tak ju len otrite o štetinky kefky. Pri používaní prípravkov s fluoridmi (pasta či voda) je veľmi dôležité, aby dieťa vedelo vypľúvať a neprehĺtať ich.

Na posilnenie skloviny mliečnych zúbkov sú na trhu aj prípravky bez fluoridov, napríklad Tooth Mousse na báze kazeínu. Sladkému a kyslému je dobré sa vyhýbať, tak, ako to aj robíte a ešte odporúčam po akomkoľvek jedle zapiť alebo vypláchnuť ústa čistou vodou, čím sa slina zriedi a bakteriálny povlak rozpustí.

V neposlednom rade sú dôležité preventívne prehliadky u zubného lekára raz za 6 mesiacov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská