Dobrý deň,
mám 15 rokov a už nemám mliečne zuby. Trápia ma očné zuby. Zuby si umývam pravidelne a aj tak mám očné zuby žltkastej farby.
Nedajú sa vybieliť?
A na zadných stoličkách mám nejaké ryhovanie zúbkov, Vyzerá to ako kaz. Je to také tmavé na zuboch a ani to nejde odstrániť.
Čo mi odporúčate?
Za odpoveď ďakujem
Dobrý deň,
očné zuby majú mať prirodzene tmavší odtieň tvrdých zubných tkanív ako rezáky, preto ich často vnímame ako žltšie.
Je to dané anatómiou zubu - tvarom a hrúbkou skloviny a zuboviny. Vraví sa, že je to istý znak, ktorý vo vývoji človeka pretrval zo živočíšnej ríše, a síce, že očné zuby majú pôsobiť výrazne a zahnať nepriateľa.
Odporúčam poradiť sa so zubnou hygieničkou a skúsiť si nechať očné zuby vyleštiť alebo jemne opieskovať, ukáže sa tak ich skutočná farba. Ak s touto farbou nebudete spokojná, môžete skúsiť cielené bielenie, ale určite sa s dentálnou hygieničkou alebo zubným lekárom pozhovárajte o tom, či je pre vás vhodné, vzhľadom na stav vašich ďasien, prípadné odhalené krčky a podobne. Je dobré poznať dopredu aj možné nežiaduce účinky bielenia, hoci sa neprejavia u každého.
Čo sa týka tmavého ryhovania stoličiek, opäť ide o anatómiu zubov. Na žuvacej plôške sú jamky a ryhy, na stranách zas takzvané slepé otvory (hlbšie jamky). Do všetkých týchto povrchových štruktúr sa časom uložia tmavé pigmenty z jedla/nápojov/liekov a iných látok, ktoré užívame, a nie je možné ich čistením odstrániť. Zvyčajne pigment z úplnej spodiny jamiek a rýh neodstráni ani pieskovanie počas profesionálnej dentálnej hygieny. Tmavé pigmenty nie sú kazy, ale keďže sa tvoria práve v miestach, ktoré sú na vznik kazu veľmi náchylné, zubný lekár ich musí počas preventívnej prehliadky vyšetriť dentálnou sondou.
Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská