Ako sa lieči opačný predkus?

Zodpovedané
30. júl 2019

Dobrý deň,

mám 28 rokov a minulý rok mi zubár pri trhani zuba povedal, že mám opačný predkus. Tento týždeň mi to povedala aj moja zubárka.

Dá sa to nejako riešiť a spôsobí to nejaké komplikácie? Doteraz som nemala problémy ani s jedením.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

predpokladám, že opačným predkusom myslíte stav, kedy je sánka vysunutá dopredu. To spôsobuje, že spodné predné zuby sú predsadené pred vrchné predné zuby. Nazýva sa to obrátený alebo progénny zhryz.

Váš zubný lekár vám s riešením tejto odchýlky nepomôže. Je potrebné, aby vás odoslal k špecialistovi - čeľustnému ortopédovi.

Liečebnou metódou je zväčša použitie expandéra, alebo tvárovej masky u detí, prípadne nalepenie fixného čeľustného aparátu. U starších pacientov a v ťažších prípadoch chirurgický zákrok, ktorým sa sánka po oboch stranách prereže a posunie vzad.

V zásade platí, že čím je pacient mladší, tým viac možností na liečbu čeľustný ortopéd má.

Problémy pri obrátenom zhryze závisia od stupňa tejto odchýlky. Môžu sa vyskytnúť problémy s jedením a hovorením, bolesť spánkovo-sánkového kĺbu, hlavy a uší, prílišné odrenie skloviny (odborne atrícia) v mieste dotyku zubov, dýchanie ústami, nepríjemný pach z úst, bakteriálne infekcie, problémy s dýchaním počas spánku.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská