Ako riešiť problémy so zubami po dvoch tehotenstvách?

Zodpovedané
19. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 26 rokov a hanbím sa usmiať. Mám za sebou dve tehotenstva. Poctivo som chodila na prehliadky a zuby sa mi kazia stále. Od prvého tehotenstva má problém s paradentózou. Zuby ma bolia a kazia sa mi, krvácajú mi a už o pár zubov som prišla.

Každý mesiac som u zubára. Vyskúšala som rôzne pasty, kefky a aj rôzne ústne vody a gély. Nič nepomáha.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

hormonálne zmeny počas tehotenstva a po pôrode vedia výrazne zhoršiť problémy s ďasnami.

Odporúčam požiadať o názor špecialistu - parodontológa (váš zubný lekár vás k nemu pošle na základe výmenného lístku), ktorý vás náležite vyšetrí a aj na základe panoramatického röntgenu posúdi výšku alveolárnej kosti v celom rozsahu, čím potvrdí diagnózu, určí typ parodontózy, jej stupeň a následný plán liečby.

V ľahších prípadoch liečba spočíva v dôkladnom odstránení zubného kameňa počas profesionálnej dentálnej hygieny a v dôslednom dodržiavaní odporúčanej techniky domácej dentálnej hygieny. V ťažších prípadoch odporučí parodontológ antibiotickú liečbu, prípadne kombináciu aj s liečbou laserom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská