Ako riešiť nespoluprácu trojročného dieťaťa so zubárom?

Zodpovedané
21. máj 2019

Dobrý deň,

moja trojročná dcéra má dosť pokazené zúbky. Predné zúbky sú napadnuté kazom, postupne sa jej rozpadávajú. Jednotky sú zafarbené do hneda s tým, že boky sa postupne odlamujú a z dvojky jej ostali už len polovice.

Zubár povedal, že s týmto sa už nič robiť nedá.

Môžu za to antibiotiká, ktoré brala v detstve?

Môže byť príčinou aj nočné kojenie bez umytia zúbkov?

Dcéra mala kazy aj na stoličkách. Lekár jej ich ošetril asi tak, že zúbok vyčistil vŕtačkou a dal plombu. Plomba jej vypadla a má ešte ďalší kaz na stoličke z bočnej strany. Pri poslednej návšteve jej chcel lekár stoličky ošetriť, no dcéra mu ani pusinku neotvorila. Snažil sa ju prehovoriť aspoň na nejaký gél, že je to bez bolesti, no ani to nepomohlo. Dal nám ďalší termín, no sedenie prebehlo podobne. Dcérka sa zaťala a nechce vôbec otvoriť pusinku ani spolupracovať s lekárom.

Ako jej mám pomôcť?

Aké sú iné možnosti ošetrenia kazu?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

stav dcérkiných predných zúbkov by som skôr pripísala nočnému kojeniu, kedy sa zúbky doslova kúpu v mlieku, čím sa ich sklovina odvápňuje, postupne mení farbu aj štruktúru, prípadne sa rozpadá a láme.

Na takéto zúbky je možné zhotoviť u dieťaťa korunky, ale robia to len niektorí špecialisti a je to náročné tak na spoluprácu dieťaťa, ako aj finančne.

Čo sa všeobecne týka kazov na mliečnych zúbkoch, treba si uvedomiť, že zubné tkanivo je iné ako na trvalom zube a preto kaz postupuje rýchlo smerom k nervu. Vo väčšine prípadov je pod malým otvorom (čiernou dierkou v sklovine) už väčšina zuboviny napadnutá kazom a zmäknutá. Zubný lekár z nej musí veľmi veľa odvŕtať, aby odstránil všetok kaz a nie vždy mu to detský pacient umožní.

Dentálne materiály vyžadujú suché prostredie, čo sa u nespolupracujúceho pacienta ťažko dosahuje, pričom čím je defekt väčší, tým horšie výplň drží a často po čase vypadáva.

Zubný lekár nedokáže nespolupracujúceho pacienta ošetriť, potrebuje od vás, aby ste dieťa na ošetrenie pripravili. Ak to nedokážete, je možné skúsiť sedáciu pri vedomí alebo premedikáciu.

Spôsobov je viac. Okrem rajského plynu možno tiež použiť techniku, pri ktorej sú dieťaťu podané lieky a počas ich pôsobenia je dieťa utlmené, ale je s ním možné komunikovať aj nadviazať spoluprácu.

V najťažších prípadoch (ale to iste nebude váš prípad) je možné dieťa ošetriť v celkovej anestézii, kedy ho uspí anesteziológ privolaný do zubnej ambulancie alebo v nemocničnej klinike.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská