Ako prekonať strach zo zubára a hanbu zo zanedbaných zubov?

Zodpovedané
14. apr 2019

Dobrý deň,

po zlých skúsenostiach s mojou zubárkou mám panický strach zo zubárov. Zuby mám zanedbané, mám kazy, zlomili sa mi zub a chcem si to dať do poriadku.

Ten strach nejako prekonám, len sa hanbím v 28. rokoch ísť s takýmto chrupom k zubárovi.

Ako to zvládnuť?

Bude mi zubár robiť najskôr predné kazy?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam vyhľadať si nového zubného lekára, ktorému sa zveríte do rúk. Skúste si pozháňať referencie od známych a hľadajte zubného lekára s ľudským prístupom, empatiou a trpezlivosťou.

Veľa spraví vzťah s lekárom a vzájomná dôvera. Pocit hanby neriešte. Vedzte, že lekárovi sa vždy lepšie spolupracuje s pacientom, ktorý si svoje problémy prizná a chce ich riešiť. Buďte si istá, že niektorí pacienti prídu k lekárovi s horším/zanedbanejším stavom, ako vy, pričom si svoj problém nepriznajú.

U daného zubného lekára si založte kartu. Budete s ním komplexne riešiť stav vašich zubov a dutiny ústnej, plánovať jednotlivé kroky liečby, chodiť na preventívne prehliadky a v prípade akútneho stavu u neho dostanete urgentne termín na ošetrenie.

Len takto viete predísť ďalším komplikáciám – napr. spomínanému zlomenému zubu. Zubný lekár posúdi stupeň vašej spolupráce a v prípade neprekonateľného strachu vám môže odporučiť ošetrenie s použitím rajského plynu alebo pod sedatívami (utlmujúce lieky).

Základom bezbolestného ošetrenia je potom lokálna anestézia, pichnutie možno zmierniť postrekom/potretím ďasna znecitlivujúcou látkou a následne sa pod tlakom pichne tenkou ihlou malé množstvo anestetika do medzizubného priestoru, čím okamžite stŕpne daný zub a tkanivá okolo neho. Zubný lekár bude najskôr riešiť hlboké kazy, zlomený zub a mŕtve zuby. Malé kazy a estetika príde na rad až na koniec.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská