Ako predísť ustúpeniu ďasna a paradentóze?

Zodpovedané
25. jan 2019

Dobrý deň,

manželovi ustúpilo ďasno pri sedmičke a má ho citlivé na chlad. Zub ho pobolieva najmä okolo polnoci a často nevie spať. Má tam ako keby priehlbinu medzi zubom a ďasnom. Používa Parodontax a ústa si vyplachuje Listerinom. Používa mäkké zubné kefky.

Ako by si mohol uľaviť? Ako predísť trvalému ustúpeniu ďasna a paradentóze?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

najlepšie bude, ak váš manžel zájde za svojím zubným lekárom, ktorý danú oblasť chrupu vyšetrí, posúdi stav ďasien, stupeň dentálnej hygieny aj citlivosť odhaleného krčka/koreňa zuba. Na základe röntgenu vie ďalej posúdiť výšku alveolárnej kosti, čo je dôležitý parameter pre stanovenie diagnózy. Ak je problém len pri jednom zube, nemusí ísť hneď o paradentózu. V každom prípade je dôležité dôkladné odstránenie zubného kameňa, ktorý môže ďasno odtláčať, a dôsledná domáca dentálnej hygieny (mäkká zubná kefka a jemné krúživé čistenie bez horizontálneho pohybu) s použitím pasty na citlivé krčky. Ak by šlo o defekt na krčku zuba (tzv. klínový defekt), zubný lekár vie kŕčok impregnovať špeciálnym lakom alebo dostavať bielou výplňou, čo odstráni jeho citlivosť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská