Ako predísť škrípaniu zubov pri prerezávaní zúbkov?

Zodpovedané
8. feb 2020

Dobrý deň,

synčekovi sa začala prerezávať ľavá horná šestka a v noci začal škrípať zubami. Prehadzuje sa, lebo ho to asi bolí. Vždy ho pohladkám a prihovorím sa mu. Keď sa zobudím, tak prestane. Pritom mi tvrdí, že ho zuby cez deň nebolia. Tým škrípaním sa mu vylámal mŕtvy zub a až ku koreňu mu to krváca.

Máme ešte ďalšie dva mŕtve zuby, tak mám obavy, aby sa nevylámali aj tie. Má poplombované zuby a bohužiaľ tri mŕtve stoličky, ktoré mu dočisťujem jednozväzkovou kefkou a občas niekedy vyplachujeme repíkom z pohárika a jednozväzkovou kefkou, aby sme aspoň troška obmedzili dobudúcna hnisanie tých mŕtvych zúbkov.

Akože tým škrípaním v noci sú ohrozené mŕtve zúbky. Na preventívku ideme v marci.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
podľa štatistík 2 až 3 z 10 detí zatínajú alebo škrípu v noci zubami. Najčastejšie k bruxizmu (škrípaniu zubami) u detí dochádza vo fázach hlbokého spánku a/alebo pri strese (napríklad hnev, napätie, obavy z novej situácie ako je nástup do školy, narodenie súrodenca, a podobne). Príčinou však môže byť aj nesprávny zhryz, teda stav, kedy horné a dolné zuby do seba nezapadajú, čo by u vášho syna mohlo byť príčinou, nakoľko má 3 mŕtve "otvorené" mliečne stoličky (došlo k strate oporných bodov na žuvacích plôškach). Len pre doplnenie, bruxizmus môže byť aj reakciou na bolesť, napr. pri bolesti ucha alebo pri samotnom prerezávaní zubov. Hyperaktívne deti môžu častejšie trpieť bruxizmom. Vo väčšine prípadom nemá bruxizmus následky, niekedy však môže samotné škrípanie zubov vyvolať bolesti hlavy a tváre, či spôsobiť obrúsenie alebo odlúpenie skloviny (ako v prípade synkových mŕtvych zúbkov), alebo zvýšiť citlivosť na studené živých zúbkov. Väčšina detí z bruxizmu časom vyrastie, ústup je hlavne po výmene mliečnych zubov za trvalé. Odporúčam dieťa pred spánkom upokojiť hudbou, spoločným čítaním knižky a občas ho v noci sledovať. Preventívne prehliadky absolvujte u zubného lekára raz za 6 mesiacov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská