Ako postupovať, keď mám zapálenú ranu po trhaní stoličky?

Zodpovedané
22. dec 2019

Dobrý deň,

minulý týždeň v piatok mi trhali medzičelustný zub - spodnú stoličku. Do pondelka neskutočná bolesť a hnisavý zápal. V pondelok som znova išla k zubárke a tá skonštatovala, že zápal.V rane nič neostalo. Nasadila mi Zinnat 500 každých 12 hodín, dve krabičky.

Už som jednu dobrala a stále ma to veľmi bolí a je to aj zapálené. Dokonca cítim niečo navyše.ostré v rane. Včera som znova volala zubárke a podľa nej je to normálne a rana sa začne celiť až po dobratí ATB.

Mám ísť znova k zubárke a tlačiť na ňu, že to nie je dobré a nech mi s tým niečo urobí?

Alebo mám čakať a trpieť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak je extrakčná rana "prázdna" a zahnisaná, vytvorilo sa vám takzvané suché lôžko (odborne alveolitis sicca), čo je zápalový stav, kedy sa v rane po ťahaní zuba nevytvorí krvná zrazenina (alebo sa rozpadne), proces hojenia sa tak preruší a steny lôžka sa infikujú baktériami.

Takúto infikovanú ranu treba ošetriť - základom je kontrola, či v rane nezostali zvyšky koreňov, rana sa po znecitlivení opäť rozkrváca, príp. vypláchne peroxidom vodíka, niektorí zubní lekári do rany zavádzajú drén (gázu namočenú v špeciálnom roztoku), dezinfekčnú pastu alebo ošetrujú ranu iným spôsobom, napr. s použitím ozónu. Antibiotiká sa predpisujú štandardne pri teplotách a opuchoch. Pri silných bolestiach sa podávajú analgetiká.

Počas hojenia treba dodržiavať pokyny vášho zubného lekára, zuby čistiť (ale jemne), nekonzumovať mliečne a sypké jedlá, nevycuciavať ranu, nesnažiť sa ju silno preplachovať vodou ani dezinfekčným prípravkom, jemne vyplachovať ústa bylinkovým odvarom (repík, šalvia).

Pri správnom ošetrovaní by malo suché lôžko a bolesti vymiznúť do približne týždňa.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská