Ako ošetrovať poranené ďasná?

Zodpovedané
27. jan 2020

Dobrý deň,

moja dcérka mi pred pár dňami pri šantení zaškrabla do ďasien pri spodných zuboch. O chvíľu ma to prestalo bolieť, ale teraz sa mi bolesť vrátila. Ďasná mám začervenané.

Je potrebné ich nejako ošetriť, alebo sa to uzdraví aj bez toho?

Ďakujem

Dobrý deň,

poranené ďasno sa uzdraví samo. Hojenie podporia aj určité látky zo sliny, vďaka ktorej sa v ústach sliznice hoja rýchlejšie ako napríklad poranenie kože.

V mieste zranenia vznikne mierny zápal, ďasno sa vám môže ešte pár dní javiť začervenané a na dotyk bolestivé, ale nemalo by opuchať.

Šanca infikovania ranky je nízka, ale ak by sa vám zdalo, že sa hojenie komplikuje, môžete si dané miesto potierať 0,5% chlorhexidínom vo forme gélu, napríklad PerioPlus Focus, ktorý okrem antibakteriálnej zložky obsahuje aj kyselinu hyalurónovú na urýchlenie hojenia slizníc ústnej dutiny.

Má sa používať maximálne 7 dní.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská