Ako liečiť vačky pri koreňoch u 7 ročného chlapca?

Zodpovedané
30. apr 2020

Dobrý deň,

môj 7 ročný syn má problém s dvomi zúbkami. Presne pred rokom sa mu spravili dva kazy, hneď sme ich dali ošetriť. Asi boli hlboké, plomby stále vypadávali. Nakoniec mu zubár dal pevnejšie plomby. Pri jednom sa mu urobila fistula. Lekár zúbok prevŕtal.

Odvtedy papá na druhej strane. Ako sa začal s jedlom sústrediť na druhú stranu, kde je opravovaný ďalší zub, tak sa mu začala tvoriť fistula aj tam. Vždy, keď to zbadám, tak to vytlačíme vatovou tyčinkou a ošetríme Tantumom Verde. Ošetrujeme to denne. Niekedy ho zub pobolieva, ale väčšinu času ho nebolí. Opuch nemá. Začalo sa mu to robiť počas doby koronavírusu.

Ako ďalej postupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

mliečne zúbky sa veľmi ľahko pokazia, či už kaz vznikne na žuvacej plôške alebo v mieste dotyku s vedľajším zúbkom. Kaz sa potom rýchlo šíri smerom dovnútra zubu, kam prenikajú aj baktérie.

Pri mliečnych zúbkoch sa tak častejšie stane, že pri odstraňovaní kazu zostane na spodine zmäknutá zubovina a zhotovená výplň môže vypadnúť. Ak baktérie z kazu dlho prenikali do zubnej drene, zúbok môže odumrieť. Fistula je potom vyústením hromadiaceho sa hnisu z baktérií, ktorý si od koreňov daného mliečneho zúbku razí cestu najmenšieho odporu cez kosť. V prvom štádiu sliznicu len odtláča, čo sa prejaví ako mäkká hrčka v oblasti koreňov zúbku, neskôr sa sliznica v tomto mieste stenčí až praskne a hnis vytečie. Proces sa potom viackrát opakuje, pretože zdroj baktérií je odumretá zubná dreň, hnis teda vzniká vo vnútri zúbku, prípadne v okolí hrotov koreňov. Vzhľadom na nízky vek vášho syna by bolo dobré zúbky v ústach ponechať.

Opakujúca sa fistula je však znakom pretrvávania infekcie, čo nie je pre dieťa dobré. Prvý zúbok vám zubný lekár otvoril a podobne by mal rozvŕtať aj tento druhý, aby hnis mohol voľne odtekať a nehromadil sa v zube/v kosti. Vŕtanie nebolí, pretože daný zúbok je už mŕtvy. Zubný lekár by vám mal následne vysvetliť, ako "otvorené" zúbky čistiť, aby sa v nich nehromadili zvyšky jedla a diera sa neupchávala.

Pri správnej domácej dentálnej hygiene takto synovi zúbky vydržia až do vypadnutia pri prerezávaní trvalých zubov. Ak sa však naďalej bude tvoriť na ďasne fistula a vytekať hnis, zúbok bude najlepšie časom vytiahnuť, aby nebol stálym zdrojom infekcie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská