Ako liečiť opuch líca po vytrhnutí koreňa?

Zodpovedané
13. apr 2020

Dobrý deň,

v pondelok mi bola odstránená vzadu dole stolička. Zubár povedal, že mám zápal až do kosti a aj celé ďasno zapálené. Zub sa nedá zachrániť. Doktor mi vytiahol dva korene a zašil. Antibiotiká mi nedal.

Keď mi vyprchala injekcia, tak to dosť bolelo a bola som len na tabletkách, ktoré mi tlmili bolesť.

V utorok ráno som sa zobudila s opuchnutým lícom. Rana už menej bolí, ale opuch je zatiaľ rovnaký.

Čo mi odporúčate, aby mi to odpuchlo?

Môžem si to vyplachovať s repíkom?

Ako mám postupovať?

Nemala by som dostať antibiotiká?

Ďakujem

Dobrý deň,

ťahanie dolných stoličiek, najmä zubov múdrosti, je často komplikované. Ak je zub silne deštruovaný kazom, buď sa pri ťahaní zlomí, alebo ho vôbec nie je ako do extrakčných kliešťov uchopiť. Vtedy sa používajú špeciálne chirurgické nástroje, takzvané páky.

Niekedy je potrebné aj narezanie ďasna, prípadne odvŕtanie časti kostného lôžka. Treba si uvedomiť, že všetky tieto zásahy, hoci ich počas pôsobenia lokálnej anestézie necítite, poškodzujú a namáhajú tkanivá v okolí daného zubu. Ako píšete, zubný lekár u vás ťahal samostatne korene a ranu šil (čo sa štandardne, pokiaľ nie je treba, nerobí).

V takomto prípade možno očakávať, že pacient opuchne - je to reakcia vášho tela na chirurgický zákrok, ktorý ste podstúpili. Pokiaľ bolesti ustupujú a extrakčná rana sa správne hojí, opuchu sa nebojte, bude postupne miznúť.

Na domáce vyplachovanie môžete použiť niektorú z liečivých ústnych vôd s obsahom chlorhexidínu (napr. Corsodyl alebo PerioPlus), ale pokojne aj repíkový či šalviový odvar. Ak by sa však priebeh hojenia skomplikoval, vyskytli sa silné bolesti, prípadne vyššie teploty, kontaktujte svojho zubného lekára, nakoľko to je stav, kedy by už boli potrebné antibiotiká.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská