Ako liečiť kývajúce sa trvalé zuby?

Zodpovedané
22. mar 2020

Dobrý deň,

predné zuby mám krivé.

Ako liečiť kývajúce sa trvalé zuby?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pocit kývavosti zubov súvisí s ochorením závesného aparátu zuba (takzvaného parodontu) a/alebo s úbytkom kosti alveolárneho výbežku, v ktorom sú zuby zasadené.

Problém by ste mali riešiť so špecialistom na závesný aparát zubov a mäkké tkanivá ústnej dutiny - parodontológom, ku ktorému vás na základe výmenného lístku odošle váš zubný lekár.

Parodontológ vás náležite vyšetrí a zhotoví vám panoramatický röntgenový snímok čeľuste aj sánky, takzvané OPG. Na základe jeho analýzy a vyšetrenia určí diagnózu a potrebnú liečbu. Liečba ochorení parodontu spočíva v dôkladnom odstránení zubného kameňa a v inštruktáži dentálnej hygieny, ktorú musíte dôsledne dodržiavať - stretnutie s dentálnou hygieničkou bude preto ďalším krokom.

Najčastejšie sa zuby kývu pri parodontitíde, kedy je parodont infikovaný špecifickými mikroorganizmami a zároveň (pri nesprávnej dentálnej hygiene) dráždený bakteriálnym povlakom a zubným kameňom. Parodontológ sa vás tiež môže pýtať, či sa kývavosť daných zubov mení počas dňa, či v noci neškrípete zubami alebo nezatínate, či vás ráno nebolia svaly a kĺb.

Najdôležitejšie je, aby zistil presnú príčinu kývania daných zubov, len potom vie plánovať adekvátnu liečbu. Ako ďalej postupovať závisí od stupňa kývavosti daných zubov, pevnosti ostatných zubov, stavu ďasien a iných faktorov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská