Ako liečiť kazové horné zúbky u 2,5 ročnej dcéry?

Zodpovedané
31. mar 2020

Dobrý deň,

moja dcérka má takmer 2.5 roka a prvý zúbok jej vyšiel až v 9. mesiaci. Posledné stoličky ešte stále nemá. Do druhého roka sme zúbky čistili silikónovou kefkou, potom detskou Curaproxkou bez pasty. Dcérka nevedela vypľúvať. Zúbky sme čistili pre jej nespoluprácu iba večer, resp. po sladkom jedle.

Bola dojčená na požiadanie aj v noci. Asi pred 3 mesiacmi jej začali problémy s hornými zúbkami. Najskôr vleklé zmeny farby na oklúznych plôškach stoličiek, teraz už aj priehlbinky, dierky až plošné opadávanie. Plus zmena farby skloviny aj predných zúbkov, resp. presvitanie dentínu na stoličkách a tiež olamovanie jednotiek.

Zmeny posledné týždne rýchlo progresujú, doslova niekedy zo dňa na deň. Dolné zúbky sú pritom ako perličky. Keďže medzičasom sa už vycvičila vo vypľúvaní, tak 3 týždne dávame na odporúčanie stomatologičky 2x denne fluórovú Elmexku pre deti. A raz do týždňa Elmex gelee na horné zúbky.

Vygooglila som, že je nápomocný aj GC Tooth Mousse, dávam jej od včera 2x denne vzhľadom k rýchlej progresii. Nočné dojčenie sme kvôli zúbkom ukončili pred 3 týždňami. Po dennom dojčení aspoň vypláchneme ústa vodou.

Stomatologička nám odporučila prísť na kontrolu, keď zúbky zhnednú, resp. sčernejú, že potom sa ošetria.. Tým myslela stoličky, lebo predné zúbky ešte pred mesiacom pri vyšetrení boli obstojné. Iná zubná lekárka /kamarátka/ mi odporučila používanie single kefky a 2-3x do týždňa použitie Corsodylu..

Aké sú vyhliadky na stabilizáciu stavu do výmeny zúbkov za trvalé?

Dá sa to vôbec uvedenými opatreniami spomaliť, resp. zastaviť?

Ak bude poškodenie postupovať ako doteraz, aký postup je indikovaný v súčasných podmienkach na Slovensku /na predných zúbkoch aj stoličkách/?

Nechcem zbytočne čakať na ďalšie väčšie komplikácie.

Ďakujem

Dobrý deň,

najprv k tej domácej starostlivosti - myslím, že robíte všetko, čo je vo vašich silách a ja by som z toho vybrala, podľa môjho názoru, nasledovné: zúbky čistite mäkkou detskou kefkou s malým množstvom Elmex detskej pasty (stačí obtrieť) 2x denne, ráno a večer po kŕmení; po každom jedle aj sladkom nápoji dajte vypláchnuť čistou vodou; Elmex gelée nepoužívajte, má príliš vysokú koncentráciu fluoridov a je vhodný na trvalé zuby; naopak Tooth Mousse krém môžete používať buď ako náhradu Elmex pasty alebo ako jej doplnok; ústna voda Corsodyl 0,12% sa neodporúča pre deti mladšie ako 12 rokov.

Iba ak zubný lekár určí, že je to potrebné - pokiaľ dcérku vaša kamarátka riadne vyšetrila, a určila, že treba, tak v poriadku, ak nie, neodporúčam. A teraz k ošetreniu - veľmi bude záležať od prístupu vašej zubnej lekárky a najmä jej špecializácie. Zubný lekár, ktorý sa špecializuje na deti (pedostomatológ) vie okrem ošetrenia kazov aj vyčistiť a vyplniť odumreté zúbky, dokonca zhotoviť korunky - na stoličkách väčšinou odolnejšie kovové pre lepšie rozomieľanie potravy a na predné estetické biele pre lepší vývoj reči.

Bežný zubný lekár takéto ošetrenia u detí nerobí, preto ošetrí všetky kazy na stoličkách, ale kazy na predných mliečnych zúbkoch rieši len vtedy, ak sa napriek dobrej domácej dentálnej hygiene nedarí spomaliť šírenie kazov. Dôležité je aj to, či a ako dcérka so zubným lekárom spolupracuje a či sa nechá ošetriť.

Ak by sa v najbližšej dobe vyskytli bolesti, alebo sa jej nad pokazenými zúbkami vytvoria hnisavé vačky, či opuchne, ozvite sa telefonicky svojej zubnej lekárke. Počas pandémie Covid19 je možné riešiť len takéto akútne stavy.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská