Ako liečiť fistulu na ďasne počas tehotenstva?

Zodpovedané
16. jún 2019

Dobrý deň,

momentálne som v 35. týždni tehotenstva a pri ústnej hygiene som objavila hnisavý vred na ďasne. Na druhý deň som išla k svojej zubárke, ktorá zhodnotila, že sa jedná o fistulu. Asi je tam pravdepodobne zápal.

Problém je v tom, že sa asi jedná o odumretý zub nachádzajúci sa pod mostíkom (3 zuby), ktorý by musela následne stiahnuť a zub vytrhnúť - preliečiť.
Doktorka nevie s určitosťou povedať že na ktorom zube je zápal a či sa vôbec jedná o zápal. Doktorka by ten zub riešila najskôr po pôrode.

Aká je najvhodnejšia alternatíva pre liečbu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

počas tehotenstva sú zákroky u zubného lekára delené podľa trimestrov:

  • počas prvého trimestra sa riešia len akútne a bolestivé stavy, všetko, čo možno odložiť na neskôr, sa odloží na druhý trimester
  • počas druhého trimestra je možno robiť bežné ošetrenia (napr. výplne, nie však amalgámové)
  • počas tretieho trimestra sa ošetruje v sede alebo na boku a opäť platí, že čo možno odložiť na neskôr, to sa odloží na obdobie po pôrode/šestonedelí.

Na základe vyššie uvedeného sa stotožňujem s názorom vašej zubnej lekárky, že (za predpokladu, že sa u vás stav nezhorší, nezačnú silné bolesti, teploty, či opuch) zákrok bude najlepšie odložiť na obdobie po pôrode.

Pre ošetrenie koreňových kanálikov mŕtvych zubov, rovnako ako pre ťahanie zubov/koreňov je nevyhnutné zhotovenie viacerých röntgenových snímok, čo sa počas tehotenstva robí len v prípade úplnej nutnosti, s použitím špeciálnych ochranných pomôcok. Ak váš momentálny stav nevyžaduje urgentný zákrok, zubná lekárka vás po pôrode bude môcť náležite vyšetriť a tiež v prípade potreby ošetriť, a to aj s použitím materiálov, ktoré počas tehotenstva použiť nemôže.

Dôležité pre ďalšie využitie zubu bude zistiť, čo sa odohráva v mieste infekcie v kosti v oblasti koreňového hrotu. Fistula predstavuje vývod pre únik hnisu z miesta infekcie. Nateraz by som okrem výplachov ústnej dutiny prípravkom s obsahom 0,12% chlorhexidínu do zubu nezasahovala.

Neskôr bude potrebné mostík buď sňať, alebo sa cez korunku mostíka prevŕtať k zubu, otvoriť ho a koreňové kanáliky ošetriť prečistením, rozšírením a zaplnením. Tým sa odstráni zdroj infekcie vo vnútri zuba a kosť sa postupne zahojí.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská