Ako dlho budem cítiť bolesť po trhaní zubu?

Zodpovedané
22. dec 2019

Dobrý večer,

minulý týždeň v utorok mi trhali zub. Teda sekali. Stále cítim intenzívnu bolesť a mám strašnú dieru v ďasne. Je mi vidieť sánku a cítim aj kúsok zubu.

Ako dlho bude trvať, pokým sa mi to zahojí?

Cítim až tlak do hlavy, aj v uchu. Točí sa mi z toho hlava. Včera som doužívala Zinnat 500 mg.

Čo mi pomôže zahojiť ranu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

chirurgické odstránenie (extrakcia) zubu je pomerne náročný zákrok. Telo sa musí s hojením extrakčnej rany samo pomaly vysporiadať a od vás sa očakáva, že mu v tom maximálne pomôžete tým, že dodržíte základné pokyny, ktoré vám stomatochirurg dal: po zákroku 24hod nevyplachujte, nakoľko sa v rane tvorí krvná zrazenina, ktorú nechcete vypláchnuť ani vycucať, ani si do rany nechoďte jazykom, aby ste ju nenarušili a rana nezačala opäť krvácať. Vyplavenie zrazeniny by mohlo vyvolať silné bolesti a zápal, takzvané suché lôžko.

Časom do rany vrastie sliznica a zrazenina vytvorí väzivové tkanivo, z ktorého neskôr vznikne kosť. Piť môžete cca hodinu po zákroku, jesť až po cca 4 hodinách. Vhodná je kašovitá nedrobivá strava, žiadne orechy, zrniečka, mak ani sezam, jedlo aj nápoje by mali byť vlažné. V deň zákroku si na líce prikladajte studený obklad, napr. vrecko mrazenej zeleniny zabalené v utierke a neľahajte si, ale držte hlavu vzpriamenú.

V noci nespite na strane rany, dajte si na noc tabletku od bolesti, nie však s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (napr. acylpyrín, aspirín), pretože môže zvýšiť krvácavosť rany. Neužívajte alkohol a nefajčíte.

V mieste rany sa môžu tvoriť biele povlaky, čo je normálny priebeh hojenia, nesnažte sa ich zotrieť. Na čistenie zubov v okolí rany používajte mäkkú zubnú kefku, nie elektrickú, zuby dôkladne čistite. Po 24 hodinách od zákroku môžete začať vyplachovať ústa (nie ranu) po jedle, použite buď vlažný odvar z repíka/harmančeka, alebo Curasept 220 ústnu vodu s obsahom chlorhexidínu.

Bolesti v okolí rany trvajú cca 4 až 7 dní. Najsilnejšia je bolesť večer/v noci v deň zákroku. Ak bolesť pretrváva, prípadne sa stupňuje, alebo máte minimálne 2dni teplotu nad 37,5 °C, ozvite sa svojmu zubnému lekárovi a príďte na kontrolu, nakoľko sa u vás pravdepodobne rozvinulo suché lôžko (odborne alveolitissicca) - zápalový stav, kedy sa v rane po ťahaní zuba nevytvorí krvná zrazenina (alebo sa rozpadne), proces hojenia sa tak preruší a steny lôžka sa infikujú baktériami.

Častejšie k tomu dochádza práve pri komplikovaných chirurgických extrakciách. Takúto infikovanú ranu treba ošetriť - základom je kontrola, či v rane nezostali zvyšky koreňov, rana sa po znecitlivení opäť rozkrváca, príp. vypláchne peroxidom vodíka, niektorí zubný lekári do rany zavádzajú drén (gázu namočenú v špeciálnom roztoku), dezinfekčnú pastu alebo ošetrujú ranu iným spôsobom, napr. s použitím ozónu. Antibiotiká sa predpisujú štandardne pri teplotách a opuchoch. Pri silných bolestiach analgetiká. Počas hojenia treba naďalej dodržiavať pokyny vášho zubného lekára, zuby čistiť (ale jemne), nekonzumovať mliečne a sypké jedlá, nevycuciavať ranu, nesnažiť sa ju silno preplachovať vodou ani dezinfekčným prípravkom, jemne vyplachovať ústa bylinkovým odvarom. Pri správnom ošetrovaní by malo suché lôžko a bolesti vymiznúť do približne týždňa.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská