4,5 ročná dcérka nemá horné zúbky

Zodpovedané
17. mar 2019

Dobrý deň,

moja dcérka má 4,5 roka a doteraz jej vôbec nevyšli horné zúbky.

Ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

prerezávanie mliečnych zúbkov prebieha u dieťaťa približne od 6. mesiaca (prvý dolný rezák) do 24. mesiaca (horná druhá stolička) veku dieťaťa.

K prerezaniu horných rezákov dochádza za normálnych okolností v období 7,5. mesiaca (prvý horný rezák) a 9. mesiaca (druhý horný rezák), ikeď v praxi sa často stretávame s odchýlkami, nakoľko dobu prerezávania ovplyvňujú viaceré faktory (napr. genetika, pohlavie).

V prípade vašej dcérky ide o veľmi veľké oneskorenie, s najväčšou pravdepodobnosťou zúbky nebudú vôbec založené, ale bez vyšetrenia u zubného lekára a zhotovenia röntgenového snímku to nemožno jasne povedať.

Odporúčam zhotoviť panoramatickú snímku oboch čeľustí, aby vedel zubný lekár posúdiť, ako sú na tom trvalé zuby, nakoľko zárodky všetkých (s výnimkou 8ky) by sa mali zobraziť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská