Prečo sa 2-mesačný synček začal v noci budiť?

Zodpovedané
2. okt 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť. Mám 2-mesačného chlapčeka a posledné 2 noci sú extrémne zlé. Budí sa, spí a zrazu sa len ako keby zľakne, oči veľké a je hore a plače. Tak je to celú noc.

Čo sa môže diať?

Občas má koliky, cez deň spí 3 aj 4x. Tieto posledné 2 dni sú strašné a aj cez deň musí spinkať na na mne.

Ďakujem

Dobrý deň,

u novorodencov a dojčiat sa často vyskytujú zmeny v spánkovom správaní z rôznych dôvodov, vrátane rastu, senzorických podnetov a vývojových zmien. V tomto veku môžu deti prechádzať tzv. vývojovými skokmi (výrazným fyzickým alebo neurologickým rastom), čo ovplyvňuje ich spánok a celkové správanie. Môže to znamenať, že sa dieťa prebudí častejšie, je citlivejšie a viac plače. Ďalej sa môže bábätko prebudiť aj na Moro reflex a teda mu vystrelia ručičky, prebudí sa a zľakne.

Ak sa dieťa budí s krikom a je zjavne nepokojné, môže ísť o problém s trávením (kolika, plynatosť) alebo nepohodlie (vlhká plienka, príliš teplé/studené oblečenie). V tomto veku je tráviaci systém ešte nezrelý, čo môže spôsobovať bolesti bruška.

Iné zdravotné problémy, ako začínajúce prechladnutie alebo infekcia, môžu tiež spôsobiť zmeny v spánku. Ďalším z dôvodov môže byť preťaženie a nadmerná stimulácia. Bábätká môžu reagovať na nadmernú stimuláciu tým, že sa ťažšie ukladajú na spánok a majú častejšie prerušovaný spánok. Veľké množstvo podnetov, rušivé prostredie alebo veľké zmeny počas dňa môžu spôsobiť, že sú večer preťažené.

Novorodenci (nielen) sú veľmi citliví na blízkosť rodiča, najmä matky. Ak sa dieťa budí a nie je blízko vás, môže sa cítiť osamotené a úzkostné. Skúste aj spoločný spánok. Nosenie dieťaťa počas dňa môže znížiť jeho úzkosť a zvýšiť pocit bezpečia.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo