Po odstránení cumlíka dieťa prestalo cez deň spávať. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
12. sep 2024

Dobrý deň,

môj teraz 2-ročný syn bol veľký cumlikár, celú noc cumlíkoval. Keď cez deň náhodou našiel cumlík, tak hneď si ho dával do pusy. Celkovo je to živé dieťa, ukľudňoval sa tým.

Keď mal 2 roky, tak zo dňa na deň prestal chcieť cumlík. Sám od seba, v podstate bez vonkajšieho zásahu. V tom nevidím problém. Horšie je, že odvtedy prestal spávať cez deň. Zaspí večer o 20:00 (skôr ani náhodou) a ráno o 6:00 - 6:20 je hore. To mi príde veľmi málo na to, že cez deň nespí. Tvrdohlavo odmieta cez deň zaspať. Niekedy síce ide cez deň do postieľky, ale je tam asi minútku a už vyjde von. Skúšala som si ľahnúť k nemu, držať mu rúčku, byť len pri ňom, nič nepomáha, ani hračka. Začne plakať, že už je vyspinkaný a musí ísť von. Trvá to už vyše 2 mesiacov. Tak raz za 2 týždne poobede zaspí, pritúlený ku mne, tak na hodinku. Potom je veľmi nervózny a uplakaný až do večera, takže je to ešte horšie, ako keď nespí.

Režim má stále ten istý a unavený podľa mňa je.

Ako mu mám pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

cumlík je silná asociácia, a preto je bežné, že deti dočasne môžu spánok vypustiť. Je dobré zamerať sa na rutinu aj dennú aj večernú, zaradiť akčnú časť do predspánkovej rutiny.

Nevravieť o spánku ako o spánku ale skôr ako o oddychu. Skúšajte uspávanie kľudne neskôr. Nemusíte v čase, kedy by mal spať. Ale aj malý šlofík podvečer môže mať účinok.

Viac Vám však neviem poradiť, nakoľko je to komplexnejšia situácia a potrebujem viac informácií.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo