Je optimálnejšie budiť dvojročné dieťa po 2,5 hodinách spánku, alebo nechať spať koľko chce?

Zodpovedané
8. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom spánku môjho dvojročného syna. Budí sa medzi 6 a 7 ráno, na obedný spánok sa uloží medzi 12 a 13:30. Je však schopný prespať aj 3 hodiny. Maximálne natiahol aj 4,5. Večer skôr ako o 21 nezaspí.

Patrí medzi deti, ktoré sa veľmi na silu budiť nedajú, Je potom extra nevrlý a koniec koncov aj tak po zobudení len polihuje a oddychuje.

Je optimálnejšie ho budiť napríklad po 2,5 hodinách spánku, alebo nechať spať koľko chce?

Džka spánku nemá vplyv na zaspávanie večer alebo vstávanie ráno.

Ďakujem

Dobrý deň,

dôležité je, či mu to nenarúša noc.

Ak sa nebudí v noci často a nevadí vám čas večierky, nechajte ho spinkať koľko chce. Ak by ste ho budili, kvôli neskorej večierke, tak si odsledujte, koľko má spánkový cyklus. Väčšinou to je v tomto veku okolo 50 minút. Dieťa sa vtedy pretočí, prevalí, otvorí/zatvorí oči, pomrví a spí ďalej.
Ak by to bolo 50 minút, tak ho buďte napríklad po 2 cykloch čiže ak mám byť úplne presná, tak cca po 100 minúte alebo 150 minúte 🙂 Samozrejme približne, nemusíte mať stopky. Ale vtedy dieťa nezobudíte z hlbokej fázy a nemusí byť príliš nervózne. Prípadne prebuďte tak, že si ho zoberiete na ruky, začnete sa prechádzať a niečo mu rozprávať. Alebo vytvorte domáci ruch, otvorte okno a podobne.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo