Dcérku som naučila, že pred spaním ju hladkám rukou a už to vyžaduje aj v noci. Ako ju to odnaučím?

Zodpovedané
10. sep 2024

Dobrý deň,

mojou vinou som dcéru naučila, že pred spaním som jej hladkala ruku. Teraz 13-mesačná dcéra má tú potrebu aj v noci. Chcem, aby som jej chytila ruku, pohladkala ju a tak spí ďalej. Vidím, že jej to narúša spáno. Udeje sa to viackrát za noc a je to dosť aj na mňa.

Ako to mám zrušiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto veku dieťa prechádza aj separačnou úzkosťou a prirodzene sa môže budiť aj na potrebu kontaktu. To, že Vašu dcérku douspávate a pomáhate jej tak, že jej chytíte ručičku je z môjho pohľadu v poriadku.

Každé dieťatko dozreje samé do bodu, kedy už nebude od Vás potrebovať dopomoc pri uspávaní. Ja osobne edukujem holistickú cestu k spánku, a preto neučím bábätká samostatne zaspávať, pokiaľ to samé nevedia.

Toto, čo opisujete je možné pri starších deťoch, kde sa už vieme zamerať na to, aby Vás toľko nepotrebovali pri uspávaní, nakoľko im už viete veci vysvetliť a oni ich dokážu lepšie chápať. Pri 13-mesačnom bábätku ešte nemôžeme rozprávať o tom, že by chápalo to, že mu pri uspávaní nebudete pomáhať.

Vo Vašom prípade to môže byť aj skrz denného spánku, preto sa dcérka mohla začať budiť častejšie. Častokrát dávame deťom viac spánku, ako reálne potrebujú a následne im to ovplyvňuje noc a potrebujú dopomôcť, pretože sa samé ešte nedokážu upokojiť a uložiť k spánku.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo