Ako zmeniť asociáciu?

Zodpovedané
6. jún 2022

Dobrý deň,

dcéra má 7 mesiacov a od malička ju uspávam dojčením. Kedysi nebol problém ju odpojiť po určitom čase, ale toto sa stalo nereálnym.

Cca pred mesiacom som začala dojčiť po ležiačky v posteli. Dovtedy sme boli v sedačke a keď zaspala na nočný spánok, presunula som ju do postele k nám.

Kratšie spánky som neriskovala a ostala tam sedieť. Odvtedy sme iba v posteli a myslela som, že konečne získam čas pre seba, ale nie. Denný spánok musí mať prsník v ústach stále a v noci, záleží od noci.

Ako zmeniť a vymazať toto uspávanie?

Pridala som hudbu cca pred týždňom, ale nejaký kontakt fyzicky jej vadí - hladenie, škrabkanie.

Ako postupovať ďalej?

Ak to chápem správne, po istom čase by som ju mala nadojčiť a v polospánku preložiť na posteľ a ona sa pri hudbe uspí sama.

Mám to opatkovať, ak sa preberie a začne plakať?

Alebo tu by mala byť tá chýbajúca nová asociácia?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pre zmenu spôsobu uspávania treba iba postupne zameniť asociáciu. Takže pridanie novej asociácie postupne nahrádza starú asociáciu. Postupne zvyšujete intenzitu novej asociácie a znižujete starú asociáciu.

Dojčenie je veľmi silná asociácia, takže sa určite stretnete s protestom zo strany dieťatka. Viac sa tejto téme venujem v mojom ebooku kde píšem o nočnom obmedzení alebo úplnom odstavení od dojčenia. Je tam tiež aj kapitola o spánkových asociáciách. Častokrát však neostáva nič iné, iba sa snažiť stále zapájať nové asociácie, kým ich dieťa nepríjme.

Cieľom nie je, aby dieťa zaspávalo samé. V tomto veku väčšina bábätiek ešte potrebuje podporu pri zaspávaní, čiže vašu interakciu. Máloktoré bábätko zaspí len tak pri šume alebo zapnutej hudbe - väčšinou také bábätko takto zaspinká hneď od narodenia. Je to dané aj temperamentom.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo