Ako zlepšiť nepokojný spánok 13-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
13. sep 2024

Dobrý deň,

syn má momentálne 13 mesiacov, no už od cca 8. mesiaca má veľmi nepokojný spánok. Mám pocit, že sa to stále zhoršuje. Spať chodí medzi 20:00 - 20:30. Zaspí tvrdo, ale okolo polnoci sa začína mrviť (krútiť sa, hádzať po posteli), mrnčať. To niekedy prechádza až do hlasného neutíchajúceho plaču. V podstate sa to opakuje každú hodinu. Okolo 4:00 zaspí tvrdým spánkom a spí väčšinou do 6:00 - 6:30. Skúšali sme dať mlieko, čaj, vodu a výsledok stále rovnaký. Idú mu zúbky, tak sme skúsili aj Nurofen. Tiež bez výsledku.

Počas dňa má dva spánky. Prvý medzi 9:30 - 10:00, spí hodinku, niekedy hodinku a pol a druhý spánok medzi 14:00 - 14:30. Tiež spí hodinku, niekedy hodinku a pol. Spať sa pýta sám a spí úplne pokojne. Skúšali sme prejsť na jeden spánok, neúspešne.

Je nejaká možnosť, ako to aspoň čiastočne zlepšiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem to takto vyhodnotiť, pretože by som potrebovala poznať viac detailov ohľadom spánku a harmonogramu u Vás doma.

Nočný spánok je ovplyvnený temperamentom a aj zdravotným stavom dieťaťa, vývojovými milníkmi, separačnou úzkosťou, spánkovým prostredím a rutinou, stravou a samozrejme aj denným harmonogramom a spánkom. Či je dieťa preunavené, alebo málo unavené, či má dostatok denného spánku alebo naopak potrebuje iba upraviť. Prípadne či sú nejaké zmeny u Vás doma a podobne.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo