Ako zabezpečiť čo najlepší spánok novorodenca?

Zodpovedané
30. sep 2024

Dobrý deň,

bábätko sa nám narodí v decembri a potrebovala by som poradiť, že čo všetko je potrebné pre neho nachystať do postieľky. V súčasnej dobe existuje veľa vymožeností - hniezdo, vrkoč, vankúšik, paplónik. Názory na používanie týchto vecí sa však líšia.

V čom by mal spinkať novorodenec v zime?

Stačí len zavinovačka a pyžamko?

Máme kúpiť aj hniezdo?

Čo všetko by mala obsahovať taká postieľka?

Je pravda, že dieťatko na spávať len na chrbáte a nie sa polohovať na bok?

Kedy treba začať nastavovať spánkový režim?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam Vám prejsť si môj profil na Instagrame, pretože je tam veľa informácií práve k novorodencom - sekcia hore vo výbere také bubliny.

V podstate najbezpečnejšie je nemať v postieľke nič, nakoľko všetko je potenciálne riziko. Pre bábätko môžete pripraviť swaddler alebo spací vak. Určite nie vankúšik. Hniezdo nie je vhodné na nočný spánok. Na denný spánok pod dozorom je v poriadku. Paplonik viete vyriešiť spacím vakom hrubším 2.5 TOG na zimu.

Môžete si zabezpečiť monitor dychu, prípadne aj biely šum. Ten však viete pustiť aj cez mobilnú aplikáciu - ideálne na mobile, ktorý má vypnuté data, wifi a je v letovom režime. Nebezpečenstvo vzniká najmä vtedy, ak sa bábätko nechtiac dostane na bok či bruško a nevie sa dostať naspäť, nakoľko ešte nie je také mobilné. Môže si otočiť hlávku do matraca alebo do steny hniezda. Najbezpečnejšia poloha je preto vždy poloha na chrbátiku až do doby, kedy sa dieťa nevie otočiť na bruško a naspäť. Polohovať hlavičku viete aj v spánku (vždy otočíte hlavu na inú stranu) alebo počas hry na podložke. Motivujete dieťa, aby sa pozeralo za hračkou vždy na inú stranu.

Spánkový režim nemusíte vôbec prvé 4 mesiace riešiť. Nechávame bábätko spinkať toľko, koľko potrebuje. Zamerajte sa skôr na predspánkové rutiny. Režim ako taký prichádza oveľa neskôr.

Pre viac informácií odporúčam môj e-book o spánku bábätiek prvé 4 mesiace - dostupné aj s neobmedzenou podporou počas 1 mesiaca.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo