Ako vyriešiť preúnavu 2-mesačného bábätka?

Zodpovedané
17. sep 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ako vyriešiť preúnavu 2-mesačného bábätka. Pri každom uspávaní je strašný plač. Niekedy pomôže biely šum, inokedy fitlopta a niekedy nosenie na rukách. Poobede spí maximálne hodinku a veľmi ťažko sa mu zaspáva. Následne pred večerným uspavanim je strašný plač. Noci sú relatívne v poriadku, budí na jedenie, väčšinou spí ďalej. Niekedy mu treba pomôcť a douspať.

Snažím sa, aby mal bdelé okno maximálne 1,5 hodiny, ale nejde to vždy. Spustí plač a nechce spať.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

2-mesačné bábätko niekedy vydrží sotva hodinu. Skúste odsledovať znaky únavy. Keď na ňom vidíte, že už je unavený, dajte ho spinkať a zbytočne ho neťahajte dlhšie hore. Takto malé bábätko sa ľahko dostane do preúnavy. Večer zvoľte už pokojnú rutinu, vypnuté rádio, TV ideálne vôbec. Skúste čo najviac tlmené svetlá zapnúť 1,5 hodiny predtým ako by mal ísť spinkať.

Zamerajte sa na rutinu - kúpeľ, masáž, jemné hojdanie alebo nosenie na tigríka. Dajte ho spinkať hneď ako vidíte znaky únavy. Do 4 mesiacov veľmi neriešime nastavenie spánkov. Skôr necháme dieťa spinkať toľko, koľko potrebuje a snažíme sa zamedziť preúnave. Plač pred každým uspávaním môže súvisieť aj s ventilovaním emócií bábätka. Tiež s tým súvisí, aký bol pôrod a obdobie po pôrode a či si bábätko spracuváva pôrodnú traumu aj týmto spôsobom.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo