6-mesačný syn sa budí každých 40 minút so strašným krikom a plačom. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
10. okt 2024

Dobrý deň,

moje 6-mesačný syn sa budí každých 40 minút so strašným krikom a plačom. Je dojčený. Občas zaberie, že ho priložím, ale veľakrát nie. Je to takto cca od 2 mesiacov. Dovtedy sa budil možno 3 - 4x. Zaspáva sám v postieľke pri šume. Cumlík nemá. Mal dosť silné koliky, ale mám pocit, že tie už ustúpili. Niekedy stačí, že ho preložím z postieľky do postele a ukľudní sa. Ale znova po cca 40 minútach sa to deje. Skúšala som ho aj nechávať spať pri mne. Stále je to rovnako.

Ako môžem synčekovi pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

z toho popisu to neviem vyhodnotiť. Môže tam byť viacero faktorov - od denného spánku cez rutinu pred spánkom. Môže ísť aj o preúnavu alebo viac či menej denných spánkov. Nejaký typ nekomfortu.

Tiež neviem či je to častejšie do polnoci alebo po polnoci. Čo sa aktuálne nové účí, prípadne či nemôže zohrávať rolu aj separačná úzkosť. Takže tých faktorov, čo vplývajú na spánok je viacero a treba sa na to pozrieť komplexne. Ak problém trvá dlhodobo a je to naozaj budenie každých 40 minút. Ak sa tak často v noci budí, môže tam ísť aj o nejaký zdravotný problém - napríklad ekzém, nízka hladina železa. Taktiež berieme do úvahy aj temperament - či je aktívnejší a tiež citlivý.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo