3-ročný syn posledné 2 týždne v noci kričí. Ako mu môžeme pomôcť?

Zodpovedané
12. sep 2024

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o Váš názor na situáciu, ktorá sa u nás doma deje posledné 2 týždne. Syn dovŕšil v auguste 3 roky a nastúpil do škôlky, kde sa dobre adaptoval. Problémom sú naše noci. Od 2 rokov spí sám v izbičke a doteraz s tým nebol problém. Posledné 2 týždne v noci vstáva a kričí. Nie je to plač, je to vresk. Mysleli sme, že sa bojí, keď nastúpil do škôlky a je bez nás. Manžel ho vzal k sebe a spí s ním, ale nepomáha ani to. Syn chce len jeho. Mňa odmieta.

Máme ešte ročnú dcéru, tak je viac ockov. Túto noc s prestávkami vrešťal od 0:00 do 3:30 ráno. V noci na neho nekričíme, nebijeme ho, rozprávame sa s ním, no už sme zúfalí a nevyspatí. Keď sa ho spýtam či ideme pozerať telku, tak odpovie “áno.” Prestane kričať a chvíľu pozerá telku /cca 2 - 3 minúty/, zaspí a o hodinu je hore a znovu to isté. Ráno nikdy nehovorí, čo mu v noci bolo, prečo plakal a kričal.

Ako mu môžeme pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžu to byť nočné mory, prípadne desy. Je dôležité skúsiť si spomenúť, že aká zmena nastala v živote dieťaťa, keď plače začali.

Opisujete, že nastúpil do škôlky. Aj keď sa adaptoval dobre, je to pre dieťa veľká zmena a môže to prameniť aj z toho. Ďalej toto správanie môžeme pripisovať aj prílišnej prestimulovanosti a únave, alebo veľa modrého svetla počas dňa. Prípadne nevhodné rozprávky. Navyše v tomto veku je aj separačná úzkosť.

Pomôcť môžu aj terapeutické rozprávky na túto tému. Môžete pozrieť aj príspevok, kde viac píšem o možných príčinách.

https://www.instagram.com/p/CkXyAKkKU6_/?img_in...

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo