Zvýšené TSH v tehotenstve. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
29. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by Vás poprosiť o radu. Som v 6. týždni tehotenstva a otehotnieť sa mi podarilo až po IVF. Mám zníženú funkciu štítnej žľazy a asi 5 mesiacov pred začatím stimulácie IVF mi bola zvyšovaná dávka Euthyroxu zo 100 na 125 mg, aby sme dostali TSH pod hodnotu 2.

V 5. týždni som bola na kontrole u endokrinológa, TSH mi stúplo na 9 (ostatné hodnoty neviem, výsledky mi boli oznámené len telefonicky). Okamžite mi bola zvýšená dávka Euthyroxu na 150 mg s tým, že na ďalšiu kontrolu mám prísť až v 6. mesiaci tehotenstva! Moju otázku, či nie je potrebné prísť skôr, skontrolovať či je dávka postačujúca ma lekár odbil odpoveďou, že našťastie som prišla dosť skoro a 150 mg by malo stačiť a skôr nemám chodiť. Som týmto prístupom veľmi znepokojená, bojím sa, že moje dieťa nemusí mať dostatok všetkého, čo potrebuje na vývin.

Ako by ste postupovali ďalej?

Môže ma endorinológ odmietnuť vyšetriť, ak sa objednám na vyšetrenie napr. už o mesiac?

Mám ísť inou cestou - dať si zobrať krv napr. u všeobecného lekára a odniesť ju do laboratária na testovanie ako samoplatca a v prípade nedobrých výsledkov, kontaktovať endokrinológa?

Poprípade ísť skúsiť konzultovať k inému endokrinológovi?

Po akom čase od nasadenia vyššej dávky euthyroxu môžem ísť na kontrolu zisťovať, či zvýšená dávka zabrala ako mala?

Ďakujem

Dobrý deň,

kontroly na endokrinológii sú určuje endokrinológ, ktorý podľa mňa vie v akom časovom rozostupe je potrebná ďalšia kontrola.

V treťom trimestri sa zvyšujú nároky na hormóny štítnej žľazy a preto máte ak kontrolu v šiestom mesiaci. Ak však máte pochybnosti, tak stále máte možnosť dať si vyšetriť tieto hormóny ako samoplatca kedykoľvek.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková