Zistili by mi na sone chorobu pankreasu?

Zodpovedané
19. dec 2021

Dobrý deň,

skoro denne mávam mierne bolesti pod ľavým rebrom tesne pod prsníkom. Pred necelým rokom mi odstránili žlčník a zistili niekoľko potravinových intolerancií. Mávam dosť riedku stolicu, ktorá býva niekoľkokrát za deň.

Niekedy sa cítim nafúknutá a mávam časté bolesti pod pravým rebrom. Niekedy sú slabé, niekedy intenzívnejšie. Až mi príde nevoľno.

Čím to môže byť?

Mala by som navštíviť gastroenterológa, ktorý by ma poslal na odstránenie žlčníka?

Od odstránenia som u neho na kontrole nebola. Pred operáciou žlčníka som mala veľmi časté žlčníkové kolíky a robili mi sono brušnej dutiny.

Keby bolo niečo zlé s pankreasom alebo pečeňou, zistili by to na sone?

Ďakujem

Dobrý deň,

na sone je viditeľná pečeň a z časti aj pankreas. Ak Vám vybrali žlčník a máte problém s trávením, tak môže to mať súvis. Teda chýbajúci žlčník Vám spôsobuje sťažené trávenie.

Ďalej je vhodné vyšetriť stolicu na Helicobakter pylori a doplniť gastro kontrolu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková