Z čoho môže byť tento výsyp na tvári a chrbte?

Zodpovedané
20. aug 2022

Dobrý deň,

manžel je momentálne v práci v zahraničí a má problém s ekzémom alebo neviem ako to nazvať. (Posielam aj fotku). Takýto výsyp má na chrbte, ramenách a tvári. Okrem toho pociťuje príznaky ako nafúknuté a stvrdnuté brucho, ale neviem či to má súvis so spomínaným ekzémom. Príde o dva týždne, takže určite navštívi lekára, ale momentálne túto nemá možnosť.

Čo to môže byť, resp., čo robiť, aby mu tie vyrážky zmizli?

Existuje voľnopredajný liek, ktorý by mu mohol pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ťažko sa hodnotí takýto nález, keď nepoznáme podrobne anamnézu. Ak je výsyp svrbivý, tak najskôr pôjde o alergiu.

V tomto prípade je vhodné užiť lieky proti alergii, napr. Zodac, niektoré lieky proti alergii sú aj voľne predajné v lekárni. Ak nález nesvrbí a vytvorilo sa viac vyrážok s hnisom, tak môže ísť o folikulitídu, zápal vlasových folikulov. V tomto prípade odporúčam liečbu navrhnutú dermatológom.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková