Vysvetlili by ste mi výsledky z USG brucha mojej maminy?

Zodpovedané
25. okt 2020

Dobrý deň,

moja mamina bola na USG brucha.

Pečeň normálnej veľkosti, parenchým refelxivnejši steatóza, v pravom laloku reflexivnejšia lezia do 15 mm vs hemangióm.
Žlčové cesty a portálne prítoky nedilatovane, žlčník bez známok litiázy. Pankreas refelxívnejší - lipomatóza.
Obličky: ortotopicky uložené, parenchým redukovanenši - bez známok stázy.
Slezina nezv. bez známok voľnej tekutiny v dutine brušnej.

Ja si myslím, že pán radiológ robil aj nejaké pravopisné chyby, ale tak je to tam napísané.

Čo znamená nedilatované?

Aké sú výsledky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa popisu je pečeň obalená tukom, v pravom laloku pečene je drobný hemangióm, ide o častý nezávažný nález.

Pankreas je takisto obalený tukom. Nedíatované žlčové cesty, znamená to, že žlčové cesty nie sú rozšírené, teda je to v poriadku.

Obličky sú tiež v poriadku.

Nález z USG je dobrý. Jediné čo sa našlo ako patológia, tak je ukladanie tuku do pečene a pankreasu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková