Výrastok na mandliach

Zodpovedané
27. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Na pravej mandli mám biely vyrástok. Je dosť tvrdý a pripomína mi kameň. Vychádza z mandlí. Cítim škriabanie a sucho v krku, som bez teploty a nič ma nebolí.

Čo to môže byť?

Ďakujem

Dobrý deň,

biele výrastky na mandliach sú tzv. čapy.

Úlohou mandlí je boj s infekciou, pri zneškodnení patogénu mandle zo seba vylučujú zneškodnené vírusy a baktérie v podobe sekrétu. Ak sú mandle oslabené, ale sa opakujú angíny, mandle prestávajú plniť svoju funkciu, v ich vnútri pretrváva zápalová reakcia a znižuje sa schopnosť mandlí vylúčiť zo seba zneškodnené choroboplodné zárodky.

Táto znížená činnosť mandlí sa prejaví tak, že pri zatlačení na mandle z nich vyteká hnis (biely obsah) alebo na mandliach vidno biele čapy (hrčky). Ak sú prítomné čapy a súčasne nie sú prítomné prejavy angíny ako napr. vysoká horúčka, bolesti pri prehĺtaní a zdurené lymfatické uzliny v oblasti krku, znamená to, že sa nejedná o akútnu infekciu.

V tomto prípade sa treba pokúsiť drevenou ústnou lopatkou (v domácom prostredí aj lyžičkou) vytlačiť obsah mandlí a čapy zoškrabnúť. Takto podporíme vyprázdnenie obsahu mandlí. Následne je vhodné dezinfikovať ústnu dutinu dezinfekčným roztokom ako napr. Tantum verde, Garganta, Jox sprej a iné.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková