V rodine máme 5 ľudí s onkologickou chorobou. Mám nárok na komplexné vyšetrenie?

Zodpovedané
29. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nároku na vyšetrenia, keďže v rodine sa u piatich osôb vyskytli onkologické ochorenia. Konkrétne rakovina maternice, zhubný nádor na mozgu, rakovina kože. Jedná sa o súrodencov a tety z otcovej strany.

Ja mám 32 rokov, mám malé deti a bojím sa týchto chorôb. Pred dvomi dňami mi volala i moja gynekologička, že ster z krčka maternice ktorý mi robila pred 3 týždňami nie je v poriadku a treba urobiť bližšiu cytológiu, na ktorú idem 2.9.2019.

Obvodná lekárka mi povedala, že onkomarkery vyšetriť ona nevie. Dlho mám bolesti brucha a chrbtice.

Na akého lekára sa mám obrátiť?

Mám nárok na komplexné vyšetrenie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

špeciálny nárok na nejaké vyšetrenie nie je, ale dôležité je chodiť na pravidelné preventívne prehliadky.

Čo sa týka znamienok, tak minimálne raz ročne by ste mali navštíviť kožného lekára, ktorý kompletne prezrie všetky znamienka.

Gynekologické onkologické ochorenia sa dajú odhaliť pri preventívnych prehliadkach.

Onkomarkery sa štandardne nevyšetrujú, indikáciou na odber onkomarkerov je sledovanie onkologického ochorenia počas liečby a nie jeho diagnostika.

Špeciálne genetické vyšetrenia príbuzných sa realizujú vtedy, ak by sa v rodine vyskytol typ nádorového ochorenia, ktorý je geneticky podmienený. Ak trváte na vyšetrení onkomarkerov, tak dá sa to zrealizovať.

Samotné vyšetrenie si musíte uhradiť sama, každé laboratórium má zverejnený cenník.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková