Dobrý deň,
mám 26 rokov, zvykla som mať tep v pokoji okolo 50. Občas sa mi točila hlava a pociťovala som diskomfort. Niekedy na mňa prišli mdloby, aj keď som sedela na káve s kamarátmi, keď som varila a podobne, no nikdy som neodpadla. Tri roky dozadu som absolvovala sériu vyšetrení u viacerých lekárov, všetko bolo negatívne.
Odporučili mi psychiatra. Vraj to môže byť stresom, ktorý ale nemám. Kardiológ mi nasadil 1/2 tablety Egilok v prípade potreby. Aktuálne mám už vyše týždňa tachykardiu, na pohotovosti som mala nameraný pulz 150 úderov za minútu, boli mi podané betablokátory. Pociťujem nepravidelnú činnosť srdca. Je to ako keby raz bilo rýchlejšie, potom pomalšie, údery po sebe sú každý iný. Mám aj extrasystoly, niekedy i viacero po sebe a pociťujem palpitácie. V noci sa niekedy spotím na hrudi, mám časté nutkanie na močenie. Na EKG na pohotovosti, kde som bola zaslaná všeobecným lekárom aj u kardiológa, ktorý ma sleduje raz ročne, mi bola diagnostikovaná sínusová tachykardia, arytmie sa nezachytili, nakoľko prešli pred samotným EKG. Nikdy mi nebol daný holter, vraj zbytočne a mám sa naučiť reagovať na stres.
Výsledky od kardiológa a z pohotovosti som mala nasledovné:
Apríl 2022 - Tf 94, RR 598, P 68, PQ 96, QRS 95, QT/QTC 343/447, EFĽK 70%, prolaps predného cípu mitrálnej chlopne s nevýznamn. mitrálnou regurg.
December 2022 - Tf 94, RR 640, P 65, PQ 93, QRS 95, QT/QTC 350/438, EFĽK 70%, prolaps predného cípu mitrálnej chlopne s nevýznamn. mitrálnou regurg.
Január 2023 - Tf 104, PQ 104ms, QRS 112ms, QT/QTC 346/450ms, PZ vo V4, bez čerstvých ischemických zmien.
Skutočne mám tieto stavy bez nejakého vedomého stresu. Najskôr príde slabosť, následne nepravidelný tep a extrasystoly. Konzultovala som všetko so psychológom a ten potvrdil, že nie som v strese a po psychickej stránke som v poriadku. Ovplyvňuje to môj život, stránim sa sociálneho kontaktu. Cítim, že nie som úplne v poriadku. Mám pocit ako keby sa nepátralo po príčine a cítim sa potom ako hypochonder.
Viete mi poradiť?
Ďakujem
Dobrý deň,
sú pacienti, ktorí majú sínusovú tachykardiu. Lieči sa to betablokátrom, alebo sa pridáva do liečby ivabradín. Liečbu je potrebné brať dlhodobo.
Okrem toho by mala byť vyšetrená aj funkcia štítnej žľazy. Doplnila by som aj vyšetrenie EKG Holtrom.
Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková