Úplná zmena povahy. S akým lekárom mám riešiť môj problém?

Zodpovedané
9. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Od obdobia ako sa mi narodili deti (prvé po IVF 6 rokov, druhé nie 3,5 roka - obe sekciou) tak pozorujem, že sa mi úplne zmenila povaha.

Neviem, či to mám riešiť už s psychiatrom. 1,5 roka som chodila k psychológovi a veľmi mi to nepomohlo.

Môže to mať fyzickú príčinu?

Vôbec nemám pocity šťastia, spokojnosti, radosti. 99% času som nervózna, podráždená a na každého len kričím. Mám averziu k ľuďom, stres z chodenia do práce (až mi býva fyzicky zle, nespím).

Neviem, či je to vyhorenie, alebo čo sa so mnou deje. Vôbec sa nepoznávam. Rodina a známi mi vravia, že som veľmi nervózna a zmenila som sa. Doslova mávam záchvaty zúrivosti, plaču, vynecháva mi pamäť, neviem sa sústrediť (knihy už ani čítať nemôžem, lebo vôbec neviem, čo čítam).

Často na mňa deti rozprávajú a ja vôbec neviem, čo. Proste ako keby sa mi vypol mozog. Predtým som sa liečila na štítnu žľazu, ale posledné kontroly aj v tehotenstve boli ok. Na preventívke všetko ok, akurát mám vyšší tep. Okrem toho je mi stále horúco, keď som v strese, mávam návaly. Mám 42, takže predpokladám, že prechod to ešte nie je.

Mám to riešiť s obvodnou lekárkou, so psychológom, psychiatrom či s gynekológom?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že najprv by ste mali navštíviť psychológa a on sám Vám potom povie či je, alebo nie je potrebné psychiatrické vyšetrenie, aby Vás diagnostikovali.

A ak je to potrebné, tak nastavili aj na liečbu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková